Takaríts és élj ökosan!:)



Éveken át lassan, apránként kiváltottam a bolti kész vegyszereket egyszerű és egészségesebb szerekkel, így nemcsak az egészségünk javult, de még spórolunk is. Őszintén szólva, semmi kedvem a hazug iparosokat támogatni... becsapnak a csillogó reklámokkal: a számukra feleslegessé vált és valójában semmire nem használható melléktermékeket adják el jó pénzért, mintha nélkülük nem is maradhatnánk életben. Közben meg nem tudjuk, nem értjük, miért viszket a bőrünk éveken át, miért lesznek a gyerekek ekcémásak, miért fáj a fejünk, és még sorolhatnám...
Hát ezért kezdtem bele anno a háztartásom átalakításába és a szokások megváltoztatásába.

Kezdtem ezt az öblítő elhagyásával. Jakab folyton ekcémás foltokkal volt tele, viszkettek és piroslottak, én meg hiába kentem a gyógyszertári krémekkel. Aztán hallottam valahol (internetet még nem használtunk), hogy az öblítő sokat ronthat az ekcémán, a miértjét nem nagyon értettem, de az illatokra fogtam.
Helyette ecetet tettem a mosógép öblítőrekeszébe, máig így teszek: kb. fél deci 10%-os ecet puhává és élénkké varázsolja a ruhákat, sőt a szálak közt megtapadt mosószert és vízkövet kioldva fehérít is, és még fertőtlenít is.Nem kell megijedni, a szaga egyáltalán nem érezhető száradás után!
Ha netán hiányozna az illat, használj mosóparfümöt vagy méginkább illóolajat, pár csepp elég.
De nekem nem hiányzik, végre a tiszta és friss ruhák illatát élvezhetem:)

A következő a mosópor volt, ami repült. Helyette vettem mosódiót a színes ruhákhoz, mosószódát a fehérekhez.

A mosódióból folyékony mosószert készítettem: kb. 20 szem diót kifőztem 1 liter vízben, forrástól számítva még 10-15 percig főztem. Ezt a vizet leöntöttem, és a főzést még 2x-3x megismételtem. Az így kapott oldatokat összeöntöttem és üvegekbe porcióztam, mosáshoz kb. 150 ml-t adagoltam. Ezzel az oldattal lehet felmosni és más felületeket is takarítani. Ha fokozni szeretnéd a hatását, keverhetsz hozzá mosószódát és bóraxot.

A mosószódát a fehér ruhákhoz egyszerűen beszórom az adagolóba, kb. 100-150 ml-t, és 1-2 kanál natrium-perkarbonátot teszek hozzá, ami oxigénnel fehérít és foltot is old.

De legjobban a mosógélt szeretem, ez mindenhez bevált, a színesekhez leginkább, és könnyű adagolni. Kicsit macerás elkészíteni, ezért ha éppen se mosódióm, se gélem, akkor egyszerűen két evőkanál reszelt mosószappannal mosok.
A mosógél receptje hamarosan!!

Közben Jakabnak vettem házi kecsketejes szappant, elég drága volt, de viszonylag sokáig elég, és hát nem az ár számított, mikor a gyógyuló bőrére néztem:) Majd fokozatosan az egész család áttért ezekre a szappanokra, nem vettem többé se tusfürdőt, se kézmosót, sőt sampont sem. Aztán magam kezdtem gyártani a szappant, a család nagy örömére:) Nem olyan ijesztő, mint sokan beállítják, és nagyságrendekkel olcsóbb, még a bolti készítményeknél is.

Folyékony szappant is készítek belőle, mert a gyerekeknek kézmosáshoz az a legpraktikusabb. Ehhez lereszelem a szappant és melegvízben feloldom, kis szódabikarbónát és pár csepp illóolajat adok hozzá, és már mehet is egy kiürült pumpás adagolóba.

Sampon helyett háziszappannal mosunk hajat: a bevizezett hajamat jól beszappanozom, majd alaposan kiöblítem. Ezután jöhet még egy szappanozás, majd újabb öblítés, de ez a szennyezettségtől és hajvastagságtól függően elmaradhat. Egy literes palackba (pl a kiürült ecetes flakon tökéletes erre a célra) meleg vizet töltök, egy kanál ecetet keverek bele és ha illatos hajat szeretnék, pár csepp illóolajat adok hozzá. Ezzel a löttyel leöblítem a hajam, jól átdörgölöm, hogy mindenhova jusson, majd újra alaposan kiöblítem tiszta vízzel. A hajunk azóta, hogy így mossuk, erős, vastagabb és egészségesen csillog, nem száll meg tapad, könnyebben fésülhető és olyan igazi tiszta érzetem van tőle... Persze, mert nem izgatja semmi vegyszer a fejbőrünket és nem is marad zsíros-érzetű, sem száraz.

Fogkrémet sem használunk évek óta: egy jól bevált recept szerint keverem a fogport, és a gyerekeim már a nagyinál sem szeretik a habzó fogkrémet használni...
Egy kis zárható edénykében (ez nálunk most épp a szülés után ajándékba kapott promóciós Avent tejtároló pohárka...) keverj össze 2 evőkanál szódabikarbónát, fél evőkanál tengeri sót 1 evőkanál kaolinnal vagy zeolittal (én a Zeodry-84 hintőport használom erre), tehetsz bele 10 csepp borsmenta illót is. A nedves fogkefét belemártod és fogat mosol a szokásos módon. Először fura lehet, hogy nem habzik, de megszokod, a fogad meg ragyogni fog, és a fluormérgezéstől sem kell tartanod.
Próbálkoztam fogkrémet is gyártani, de nehéz volt eltalálni a sűrűséget és nem volt kedvem tovább bajlódni vele... Amúgy a krém tárolására a maciméz kiürült tárolóját ajánlom:)

Szájvíz helyett egy pohár vízbe 1 csepp borsmenta illóolaj tökéletesen megfelel, fertőtlenít és friss lehelletet ad.

Nehéz ügy volt az izzadsággátlók elhagyása. Ugyebár nem az izzadsággal van baj, mert ennek ki kell jönnie,  hanem a bacikkal, amik a kellemetlen szagot okozzák. Kamaszodó gyerekeim igencsak feladták a leckét testszagűzésből...
Először folyékony dezodorral próbálkoztam, a kiürült golyósba töltöttem, de sajnos sokszor kifolyt a golyó mellett (mert ha egy ilyen golyót kiszedsz, utána marad egy olyan pici rés, ami épp elég ahhoz, hogy elrontsa az egészet és ömöljön belőle a cucc...) Ám a recept nem rossz, mostanában tervezem újra kipróbálni egy másik flakonnal, amit könnyebb utántölteni. Itt vannak hasonlók, innen fogok én is szemezgetni, mert a régit elfelejtettem:)
Krémdezodort használunk, amit egy kiürült stiftes deoba töltök, vagy egy kis tégelyből ujjal is kiszedhető belőle egy picike, és a hónaljra kenhető. A bevált receptem nagyon egyszerű: 2 evőkanál kókuszolaj, 2 evőkanál kukoricakményítő, és 2 evőkanál szódabikarbóna keveréke, 15-20 csepp levendulaolajjal vagy teafaolajjal. Nem hagy nyomot, nem irritál, és estig gondoskodik a szagtalan hónaljról...
Ha netán elfogy és nincs, akkor sem esünk kétségbe: egy kis vattapamacsra cseppentünk 2-3 csepp levendula illót vagy teafaolajat és áttöröljük vele a hónaljat. Figyelem: csak ez a két olaj használható közvetlenül, hígítás nélkül a bőrön!

Krémek és testápolók helyett egyszerű sheavajat és kókuszvajat használok, de erre csak az arcomon van szükség, a szappanok kora óta nem száraz a bőrünk...

Folytatás következik hamarosan!!! érdemes lesz visszanézni, jönnek még praktikák!:)

7 megjegyzés:

Juccantó írta...

Az én fogkrémem is hasonló összetevőket tartalmaz,de olvasztott kókuszzsírba keverem ezeket az anyagokat és himalájasót is szórok bele.Lehet,hogy nem finom,de kiváló a fogínynek...

Juccantó írta...

Elfelejtettem a szódabikarbóna is bele kerül....

Erika írta...

De jól hangzik! kipróbálom.... mennyi vajba? olyan legyen, mint a krémdeo?

Névtelen írta...

Hiánypótló lista! :)
Különösen a fogpornak és a krémdeó receptjének örülök!
Köszönöm!

Ildikó írta...

Szia

Erika, hol érdeklődhetek kókuszolaj iránt? Biobolt, vagy tudsz valami Web-es megoldást?

Ildikó

Erika írta...

Bioboltokban is, de teszveszen, meskán is van!

Ildikó írta...

Köszönöm

Ha tetszett, maradj és olvass még:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...